kluczyk

Kontakt Krosno

RAV Nieruchomości
godziny otwarcia:
9:00 - 16:00
Pon., Wt., Śr., Czw., Pt.

tel.: 603 467 750 (7 dni w tygodniu)
ul. Zielona 7
38-400 Krosno
biuro@ravnieruchomosci.pl

  Normobaria Rymanów Zdrój

 

Usługi Kominiarskie Krosno

         Portale partnerskie

Standard - Tłumaczenia Język Angielski

NewsLetter

Chesz dostawać najnowsze informacje?
pozostaw swój adres.

Artykuły

Księgi Wieczyste - co to jest? Dodane: 2014-02-07

Księgi Wieczyste - co to jest?

Księgi Wieczyste – co to jest?


1. Rejestr, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Pozwala ustalić, komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Rejestr ksiąg wieczystych prowadzą sądy rejonowe. Obecnie możemy oglądać księgi wieczyste on-line, nadal jednak do sprzedaży nieruchomości konieczne jest pobranie jej w formie odpisu.

Konstrukcja księgi wieczystej.
Księga wieczysta ma cztery działy.

  • Dział I zawiera podstawowe informacje o nieruchomości: jej położenie, powierzchnie, a także ewentualne dodatkowe prawa związane z własnością.
  • Dział II wskazuje właściciela ( ewentualnie wieczysty użytkownik).
  • Dział III zawiera wpisy dotyczące ciężarów i ograniczeń dotyczących nieruchomości z wyłączeniem hipotek. Mogą to być np. służebności osobiste, gruntowe.
  • Dział IV to hipoteka ( ograniczone prawo rzeczowe) zabezpieczająca wierzytelność ( kredyt, pożyczkę) pieniężną.

 

Jawność ksiąg wieczystych.
Księgę Wieczystą może obejrzeć każdy, należy tylko znać jej numer. Rejestr ksiąg wieczystych prowadzą wydziały ksiąg wieczystych sądów rejonowych właściwe dla lokalizacji nieruchomości.

 

Oglądanie Ksiąg Wieczystych on-line :

Aby obejrzeć księgę wieczystą w Internecie, wejdź na poniżej podany adres i wprowadz jej numer.

http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html

 

Nabycie zabytkowej nieruchomości – o czym warto wiedzieć
Posiadanie zabytkowej nieruchomości, takiej jak pałacyk, dworek czy kamienica jest marzeniem wielu. Jednak część z tych obiektów niszczeje, a prywatni inwestorzy, którzy dysponują wolną gotówką mają związane ręce, ponieważ nie ma ustawy reprywatyzacyjnej.


Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nieruchomość zabytkowa oznacza nieruchomość będącą dziełem człowieka lub związaną z jego działalnością i stanowiącą świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.

 

Blokada obrotu zabytkami
Blokada obrotu zabytkami jest spowodowana przede wszystkim tym, że w Polsce nie istnieje ustawa reprywatyzacyjna. Zgłoszenie roszczeń reprywatyzacyjnych w stosunku do konkretnej nieruchomości powoduje wstrzymanie przygotowań do jej sprzedaży na rzecz osób trzecich. Ponadto zdarza się, że posiadacze nieruchomości nie realizują zaleceń konserwatorskich. Za taki stan odpowiedzialni są właściciele obiektów i organy samorządowe, które nie informują wojewódzkich konserwatorów zabytków o zmianach zachodzących w obiektach wpisanych do rejestru zabytków.  Agencja Nieruchomości rolnych ma duży problem z ochroną zabytków, które otrzymała jako dodatek do nieruchomości rolnych, przejętych od PGR-ów. Aby utrzymać je w należytym stanie wymagane są duże nakłady finansowe, a od początku swojej działalności do 2009 r. agencja otrzymała tylko 110 mln zł. Niekorzystną sytuację nieruchomości zabytkowych potęguje też fakt, że Prezes Rady Ministrów zakazał sprzedaży nieruchomości, do których roszczenia zgłosili właściciele lub spadkobiercy, do czasu ustawowego uregulowania.

 

Obowiązki nabywcy
Dokonując nabycia nieruchomości należy pamiętać, że zmiana stanu prawnego nieruchomości wymaga powiadomienia wojewódzkiego konserwatora zabytków w terminie miesiąca od dnia wystąpienia lub powzięcia o nich wiadomości. Niedopełnienie tego obowiązku spowoduje nałożenie kary grzywny. W umowie sprzedaży, zamiany, darowizny lub dzierżawy zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru, a stanowiącego własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, przy określaniu sposobu korzystania z tego zabytku należy nałożyć na nabywcę lub dzierżawcę obowiązek przeprowadzenia w określonym terminie niezbędnych prac konserwatorskich przy tym zabytku.

 

Proponowane zmiany
Służba ochrony zabytków potrzebuje zmian, które będą obejmować utworzenie jednej bazy danych o zabytkach nieruchomych, pozwalającej na uzyskanie przede wszystkim aktualnej informacji o właścicielu i posiadaczu zabytku.

 

Oprócz tego należałoby wyeliminować rozbieżności interpretacyjne dotyczące obowiązku posiadania dokumentacji konserwatorskiej, programu prac i programu zagospodarowania obiektów pozostających w użytkowaniu. Konieczne jest również wprowadzenie obowiązku oznakowania zabytków wpisanych do rejestru.

 

Zakup działki pod budowę domu
Zanim zaczniemy budować nasz wymarzony dom, trzeba kupić odpowiednią działkę. Wziąć pod uwagę należy wiele czynników – od jej położenia i wielkości poczynając, na pewnych kwestiach formalno-prawnych kończąc.

 

Położenie działki
Pierwsze pytanie, które należy sobie postawić to pytanie o to, gdzie ma być usytuowany nasz dom. W tej materii należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Musimy zastanowić się, w jakiej odległości od większego miasta chcemy kupić działkę. Oczywiście im bliżej, tym cena m² wyższa, ale mniej czasu zajmie nam dojazd do pracy (przy założeniu, że tam znajduje się nasze miejsce pracy). Samo otoczenie działki jest równie istotne. Warto zwrócić uwagę, czy w okolicy znajduje się już wiele zabudować i czy są one zamieszkane. Czy będziemy mieszkać w pobliżu lasu czy też ruchliwej ulicy. Ocena położenia działki jest jednak uzależniona od naszych potrzeb i oczekiwań.

 

Infrastruktura
Jednym z ważniejszych pytań jest - czy działka jest w połączona z drogami dojazdowymi i jak wygląda kwestia komunikacji miejskiej (czy i jak często jeżdżą autobusy, ewentualnie inne, alternatywne środki komunikacji, np. pociągi). Oprócz tego, należy też zainteresować się, czy w pobliżu znajdują się sklepy, apteka, ewentualnie szkoła czy przedszkole lub inne obiekty, które wydają się nam niezbędne do funkcjonowania.

 

Media
Bardzo istotną kwestią jest, czy nasza działka ma dostęp do mediów, tj. prądu, wody, gazu i kanalizacji. Ponadto, warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość podłączenia się do sieci telefonicznej i internetowej.

 

Księga wieczysta i przeznaczenie działki
Z kwestii bardziej formalno-prawnych, niezbędne jest przejrzenie księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości. Kupując działkę, powinniśmy mieć pewność, że osoba, która ją nam sprzedaje rzeczywiście jest jej właścicielem. Ważne jest również potwierdzenie, że nie jest oba obciążona żądnym prawem (w tym w szczególności hipoteką).Istotne wydaje się również zaznajomienie z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się z niego, czy nasza działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkalną. Jeżeli jednak takiego planu nie ma, można poprosić właściciela, aby wystąpił o decyzję o warunkach zabudowy. Z odpowiednim wnioskiem należy zgłosić się do urzędu gminy.