kluczyk

Kontakt Krosno

RAV Nieruchomości
godziny otwarcia:
9:00 - 16:00
Pon., Wt., Śr., Czw., Pt.

tel.: 603 467 750 (7 dni w tygodniu)
ul. Zielona 7
38-400 Krosno
biuro@ravnieruchomosci.pl

         Portale partnerskie

Standard - Tłumaczenia Język Angielski

NewsLetter

Chesz dostawać najnowsze informacje?
pozostaw swój adres.

Artykuły

Sygnały z lokalnych rynków nieruchomości - grudzień 2012 Dodane: 2012-12-27

Sygnały z lokalnych rynków nieruchomości - grudzień 2012

Jak zmieniały się ceny nieruchomości w 2012 roku – zwłaszcza mieszkalnych – to pytanie zadawane pośrednikom w obrocie nieruchomościami dość często.


Nic dziwnego, bo odpowiedzi na nie są bardzo istotne dla wyciągania wniosków co do tendencji cenowych w następnych latach i decyzji o tym, czy zainteresowanie kupnem nieruchomości będzie rosło, czy raczej potencjalni nabywcy wstrzymają się z decyzjami inwestycyjnymi oczekując na korzystniejsze dla kupujących ceny. Sprzedają się najmniejsze mieszkania, kupowane przez rodziny na dorobku, natomiast bardzo niewiele sprzedaży w celu poprawy warunków - sprzedaż mniejszego mieszkania i kupno większego.

 

Zdaniem wielu pośredników mieszkania staniały od początku roku w granicach 2 - 3 proc. a domy i działki, nawet ponad 10 proc. Najmniejszy spadek nastąpił w cenach działek budowlanych, największy - nowych mieszkań oferowanych przez deweloperów. Czy jest to więc już dobry czas na inwestowanie? Uważamy jednak, że ceny spadają nadal a deweloperzy kierują na rynek kolejne mieszkania, które nie znajdują nabywców a przyszły rok może przynieść takich „okazji” więcej. Najbardziej atrakcyjne nieruchomości bowiem znajdują nabywców po niewiele obniżonych cenach, natomiast na nieruchomości mało atrakcyjne popyt mocno zmalał. Średnio atrakcyjne nieruchomości można kupić wyraźnie taniej.

 

Przykład: dom do remontu z możliwością wykorzystania do działalności gospodarczej, z lat 70., położonego 1,5 km od ścisłego centrum Rzeszowa. Półtora roku temu właściciel wystawił ten dom za 599 tys. zł. Zdaniem pośrednika przy cenie 450-500 tys. zł sprzedaż nastąpiłaby w ciągu trzech  miesięcy i faktycznie były takie oferty zakupu. Właściciel nie chciał jednak obniżyć ceny, ale w końcu  musiał, a  dziś ta nieruchomość jest wystawiona za 395 tys. zł i nie ma na nią chętnego.

 

W naszym biurze RAV nieruchomości można zauważyć duże obniżki cen nieruchomości budynkowych zlokalizowanych na niedużych działkach do 20 ar w okolicy 10 km od większych miast. Oferty te utrzymują się na dobrym poziomie cenowym poniżej ceny rynkowej, być może w nowym roku 2013 ceny tych obniżonych nieruchomości jeszcze spadną. Nasze biuro służy pomocą w wycenie wszystkich nieruchomości według cen rynkowych w określonym czasie, tym samym pomagamy w negocjacjach aktualnej ceny ofertowej.