kluczyk

Kontakt Krosno

RAV Nieruchomości
godziny otwarcia:
9:00 - 16:00
Pon., Wt., Śr., Czw., Pt.

tel.: 603 467 750 (7 dni w tygodniu)
ul. Zielona 7
38-400 Krosno
biuro@ravnieruchomosci.pl

         Portale partnerskie

Standard - Tłumaczenia Język Angielski

NewsLetter

Chesz dostawać najnowsze informacje?
pozostaw swój adres.

Artykuły

Zamiana mieszkania – nowy trend na rynku nieruchomości? Dodane: 2012-12-16

Zamiana mieszkania – nowy trend na rynku nieruchomości?

W wielu przypadkach i sytuacjach życiowych musimy podjąć decyzję o sprzedaży oraz kupnie nowego mieszkania. Często boimy się, że nie podołamy nadmiarowi biurokracji, a także, że nie znajdziemy nowego lokum na czas.


W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się transakcja zamiany mieszkania, która okazuje się być coraz bardziej obecna w świadomości społeczeństwa.


Co to jest zamiana mieszkania?
Zamiana mieszkania, czy innego lokalu to jeszcze do niedawna zapomniana transakcja obrotu nieruchomościami. Mówiąc najprościej, podwójną transakcją sprzedaży. Podczas jednej umowy dwóch sprzedających zamienia się swoimi nieruchomościami.


Transakcja zamiany mieszkania staje się coraz bardziej popularna. Coraz większa liczba osób, która chce sprzedać mieszkanie i nabyć nową nieruchomość wyraża spore zainteresowanie taką wymianą handlową. Zainteresowanie tematem zamiany mieszkania rośnie w szybkim tempie. Według danych opartych na ofertach zamiany nieruchomości w serwisach obserwujemy ponad 300 tys. miesięcznych wyszukiwań takich ogłoszeń.Nasz serwis ogłoszeniowy www.ravnieruchomosci.pl umożliwia zamieszczenie za naszym pośrednictwem  ofert z uwzględnieniem zamiany nieruchomości. Obecnie w serwisie znajduje się kilka ofert zamiany mieszkań oraz domów. Ilość ich stale rośnie, także bedzie w czym wybierać.


Kto może się zamienić lokalem?
Zamiana mieszkania to korzystna transakcja dla kilku grup osób. Liczną grupę zainteresowanych zamianą stanowią klienci, którzy zaciągnęli kredyt na zakup obecnej nieruchomości we franku szwajcarskim. Po kilku latach od zakupu ich potrzeby mieszkaniowe uległy zamianie i chętnie sprzedaliby obecną nieruchomość. Nie pozwala im na to jednak wysoki kurs obcej waluty. Jeśli zdecydowaliby się na sprzedaż musieliby spłacić kredyt w niekorzystnym momencie (często dopłacić do wartości nieruchomości). Zamiana mieszkania daje możliwość przeniesienia kredytu i hipoteki na nowo zakupioną nieruchomość.


- Zamiana może stanowić również alternatywę dla odwróconej hipoteki. Osobom starszym często nie wystarcza środków na utrzymanie swojej obecnej nieruchomości, a nie chcą oddawać całego mieszkania bankowi w zamian za comiesięczną rentę. Wyjściem dla takich osób jest zamiana mieszkania na mniejsze. Można w ten sposób utrzymać mieszkanie, w przyszłości przekazać je rodzinie i jednocześnie zyskać zastrzyk gotówki.


- Zamiana jest również doskonałą opcją dla osób, których obecna sytuacja życiowa powoduje konieczność sprzedaży nieruchomości i zakup innych (np. w wyniku rozwodu). Jednocześnie zdarza się, że chęć zamiany deklarują osoby posiadające dwa lokale w różnych punktach miasta, które z chęcią zamieniliby na większe mieszkanie.


Zalety i wady zamiany mieszkania
Każda transakcja, nie tylko związana z nieruchomościami, niesie ze sobą pytania: czy to mi się opłaca? Czy mógłbym wybrać lepiej?


Zaletą zamiany mieszkania na inne jest mniejszy koszt przeprowadzenia transakcji. Przy umowie sprzedaży koszty przedstawiają się następująco: kupujący musi zapłacić taksę notarialną i podatek od czynności cywilno - prawnej – 2% od wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku zamiany taksa notarialna pobierana jest od wartości droższej nieruchomości, a podatek jedynie od różnicy w wartościach zamienianych nieruchomości. Zwyczajowo taksa jest podzielona na pół przez strony umowy. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Bardzo ważny jest tutaj czynnik psychologiczny
Często klienci maja opory związane ze sprzedażą własnego mieszkania, gdyż obawiają się, że w określonym czasie nie uda im się znaleźć właściwego mieszkania do zakupu. Przy zamianie mieszkań taki problem nie występuje. Koordynacja całego procesu jest prostsza, a klienci nie muszą szukać kolejnego mieszkania i podejmować pochopnych decyzji w krótkim czasie.


Transakcja zamiany mieszkania nie posiada wad. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które sprzedają nieruchomość po to, by kupić nową. Zatem zapraszamy do zamieszczania w naszym serwisie domów i mieszkań oraz działek celem zamiany na inną nieruchomość.