kluczyk

Kontakt Krosno

RAV Nieruchomości
godziny otwarcia:
9:00 - 16:00
Pon., Wt., Śr., Czw., Pt.

tel.: 603 467 750 (7 dni w tygodniu)
ul. Zielona 7
38-400 Krosno
biuro@ravnieruchomosci.pl

         Portale partnerskie

Standard - Tłumaczenia Język Angielski

NewsLetter

Chesz dostawać najnowsze informacje?
pozostaw swój adres.

Artykuły

Zawód: pośrednik nieruchomości Dodane: 2012-08-31

Zawód: pośrednik nieruchomości

Profesja pośrednika w obrocie nieruchomościami może być ciekawym sposobem rozwoju kariery zawodowej. Oto kilka faktów na temat zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami.


Jak zostać pośrednikiem?

W ostatnim czasie gorącym tematem jest pomysł deregulacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Los licencji nie jest jeszcze do końca przesądzony, więc póki co, aby zostać pośrednikiem należy posiadać odpowiednie wykształcenie i praktykę. Licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami posiada ponad 18 tysięcy osób. Zdobycie uprawnień nie jest obecnie zbyt trudne, ale łącznie z czasem poświęconym na studia podyplomowe zabiera kilkanaście miesięcy.  Nie ma natomiast egzaminów, które powodowały, że zdobyciem licencji mogli pochwalić się najbardziej wytrwali i najlepiej przygotowani kandydaci. Nie oznacza to jednak, że pośrednikiem może zostać każdy.


Kandydat na pośrednika musi posiadać wyższe wykształcenie oraz zdolność do czynności prawnych. Warunkiem wykluczającym jest karalność za wymienione w ustawie przestępstwa (m.in. przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, przestępstwa gospodarcze). Kandydat musi ukończyć także studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz odbyć praktyki zawodowe potwierdzone wpisami w dzienniczku praktyk. Następnie złożona dokumentacja jest poddawana postępowaniu kwalifikacyjnemu przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną powołaną przy Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Po pomyślnym wyniku postępowania nowemu pośrednikowi zostaje nadany numer licencji zawodowej.

 

Idealny agent, czyli kto?

Poza merytorycznym przygotowaniem zdobytym w czasie studiów i praktyk ważne są także cechy osobowości – z jednej strony kreatywność oraz sumienność, a z drugiej nastawienie na osiągnięcia, wysoka postawa rywalizacyjna, inicjatywa i samodzielność. Wyżej wymienione wymagania stawiane kandydatom na pośredników wynikają ze specyfiki pracy, która opiera się w dużym stopniu na samodzielnie realizowanych czynnościach, w elastycznych godzinach pracy, przy wynagrodzeniu prowizyjnym. To z kolei warunkuje oczekiwaną wobec kandydatów własną inicjatywę – niezbędną, aby dobrze radzić sobie na konkurencyjnym rynku obrotu nieruchomościami.


Najlepsi pośrednicy z jednej strony podporządkowują się regułom panującym w firmie i stosują przyjęte procedury postępowania, z drugiej - potrafią pracować samodzielnie. Oba te wymagania łączy jeszcze inna niezbędna w tym zawodzie cecha charakteru – samodyscyplina oraz umiejętność przygotowania pracy nie tylko na poziomie koncepcyjnym, ale i organizacyjnym – od pomysłu do realizacji. Efektywnymi pośrednikami są często też indywidualiści, mający wiele zainteresowań. Ich atutem jest bowiem możliwość nawiązania kontaktu w rozmowie, zwrócenia uwagi na siebie i na sprzedawaną nieruchomość.


Tak jak w innych profesjach, bardzo istotna jest motywacja do pracy i dobra komunikacja z klientami. Nieruchomości są towarem jak każdy inny, lecz specyfika tego produktu powoduje, że pośrednik musi reprezentować najwyższy stopień przygotowania handlowego.

źródło: Metrohouse & Partnerzy SA.